طراحی انیمیشن

انیمیشن تبلیغاتی چیست؟

ساخت انیمیشن تبلیغاتی براساس یافته‌های اخیر، تأثیرگذاری به مراتب بیشتری در مقایسه با ویدئوهای تبلیغاتی عادی دارد. به عنوان نمونه می‌توان به گزارش نتیجه تحقیق اخیر وب سایت باسابقه Crisp Media اشاره کرد. به ادعای آن‌‌ها، انیمیشن تیزر تبلیغاتی در مقایسه با ویدئوهای تبلیغاتی سنتی و عادی، تا ۵ برابر اثرگذاری بیشتری روی ذهن بیننده دارد! در انتهای این مطلب تعدادی ویدئوی انیمیشنی بسیار موفق برایتان قرار خواهیم داد. با تماشای آن‌ها به دلیل تأثیرگذاری بیشتر آن‌ها پی برده و محتواهایی برای الهام‌گیری در اختیار خواهید داشت.

animation

ساخت تیزر تبلیغاتی تنها روش ایجاد محتوایی به منظور معرفی کسب و کار خود به دیگران نیست. ساخت موشن گرافیک دنیای وسیعی داشته و فرصت‌های بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهد. البته به طور دقیق، انیمیشن تبلیغاتی با موشن گرافیک تفاوت‌های زیادی دارد که در مطلبی جداگانه به بررسی دقیق تفاوت‌های میان این دو خواهیم پرداخت.

 

home-digital-marketing

به طور ساده، یک انیمیشن تبلیغاتی، ویدئو یا تصویری تکرارشونده به صورت حلقه‌ای بوده و در آنلاین مارکتینگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش تبلیغات از سال‌ها پیش مرسوم شده است، اما با توجه به پی بردن کسب و کارها به قدرت بالای نفوذ آن در ذهن کاربران، مدیران بیزینس‌های بیشتری به آن رو می‌آورند.

استفاده از انیمیشن در تبلیغات معمولاً در قالب یک حلقه تکرارشونده به صورت بینهایت است، به طوری که بعد از رسیدن به آخرین فریم، پخش به صورت یکپارچه از اولین فریم ادامه پیدا کند. کاربر نباید در ابتدا متوجه این تکرار شود. در این نوع ویدئوهای تبلیغاتی می‌توان هر نوع محتوایی، از اعلام در راه بودن یا معرفی یک محصول جدید گرفته تا نحوه استفاده از محصولات کنونی را گنجاند.

Global-animation

ابتدای سال ۲۰۱۸ شرکت فیس بوک اعلام کرد امکان ارائه انیمیشن‌هایی در قالب فایل GIF به جای بنرهای تصویری و ثابت توسط شرکت‌های همکار، به منظور تبلیغات بنری در شبکه اجتماعی فیس بوک، فراهم شده است. تحقیقات نشان داده کاربران، در مقایسه با یک محتوای بصری ثابت و استاتیک، بیشتر به تحرک و پویایی توجه می‌کنند. مزیت ساخت انیمیشن تبلیغاتی به جای ویدئوهای عادی این است که نیازی به کلیک کردن روی دکمه پخش وجود نداشته و ابتدا و انتهایی وجود ندارد؛ مادامی که کاربر در صفحه قرار دارد، مجموعه‌ای از فریم‌های بهم چسبیده را مشاهده خواهد کرد.

امروز فید شبکه‌های اجتماعی همچون فیس بوک و لینکدین، مملو از محتواهای اسپانسر شده، محتواهای تولید شده به دست صفحه‌های مورد علاقه و مخصوصاً محتواهای ایجاد شده توسط دوستان و همکارانتان است. به همین دلیل به منظور جلب توجه یک کاربر پیش از اسکرول کردن و رد شدن وی از بخش کنونی در صفحه، دو یا سه ثانیه بیشتر فرصت ندارید. به همین دلیل در زمان ساخت انیمیشن تبلیغاتی باید تلاش کنید زمان آن را به ۵ الی ۶ ثانیه کاهش بدهید. به عنوان نمونه شرکت Pearl Capital در پلتفرم‌های مختلف، از انیمیشن تبلیغاتی زیر به منظور معرفی اپلیکیشن موبایل خود استفاده کرده است.

قدرت انیمیشن تبلیغاتی را دست کم نگیرید

انیمیشن تبلیغاتی روشی قدرتمند و بسیار پربازده است، چرا که با استفاده از آن قادر به سرگرم کردن مخاطب در زمانی کوتاه خواهید بود. وقتی برای معرفی کسب و کار خود، به انیمیشن یا موشن گرافیک رو می‌آورید، آزادی عمل بسیار زیادی در اختیار دارید، به طوری که هر ایده خلاقانه‌ شما تبدیل به یک محتوای ویدئویی خواهد شد. این در حالی است که در صورت ساخت یک تیزر واقعی، شاید قادر به مهیا کردن محیط مورد نظر، کاراکترهای دلخواه و از همه مهمتر بروز یک سری رویداد خاص نباشید.

انیمیشن‌سازی با گذر زمان بیشتر و بیشتر پیشرفته کرد. به موازات آن، دسترسی و امکان استفاده از آن نیز برای افراد و شرکت‌های بیشتری فراهم شد. امروز استفاده از انیمیشن تبلیغاتی به منظور برندسازی محدود به شرکت‌های بزرگ نبوده و هر کسب و کار کوچکی قادر به بهره بردن از آن‌ به نفع خود است. از طرفی به خاطر نرم افزارها و ابزارهای حرفه‌ای جدید، ساخت یک انیمیشن تبلیغاتی به زمان چندان زیادی نیاز ندارد.

حین ساخت انیمیشن تبلیغاتی به کاراکترهایی که در آن استفاده می‌کنید توجه داشته باشید. همانطور که می‌دانید، یک سری شخصیت‌های کارتونی در انحصار شرکت‌های خاصی قرار داشته و در صورت استفاده از آن‌ها، کپی رایت را زیر پا گذاشته‌اید. اگر واقعاً در پی برندسازی هستید، بهتر است زمان کافی صرف کرده و یک شخصیت کارتونی منحصربه‌فرد برای برندتان خلق کنید. تاثیرگذاری آن در ذهن کاربران از آن چه تصور می‌کنید بیشتر است!

مزایای ساخت انیمیشن در مقایسه با ضبط ویدئو

✔ موشن گرافیک و انیمیشن به مدیر کسب و کار اجازه می‌دهد مفهومی جدید را بدون هر گونه محدودیت خلق کند. تا هر کجا که ذهن شما، با کنار زدن قوانین موجود در طبیعت و حقایق، در رویاها پرواز می‌کند، امکان پیاده‌سازی آن در یک انیمیشن نیز وجود دارد. این در حالی است که به تصویر کشیدن یک سری رویدادها حین ساخت ویدئوی تبلیغاتی عادی امکان‌پذیر نبوده یا هزینه بسیار زیادی روی دستتان می‌گذارد. در ادامه، به تماشای یک انیمیشن تبلیغاتی برای شرکت اسپاتیفای می‌نشینیم.

✔مقرون به صرفه و اقتصادی بودن، یکی دیگر از مزیت‌های بهره بردن از این نوع محتواهای ویدئویی توسط یک کسب و کار است. ساخت فیلم تبلیغاتی رئال در مقایسه با ساخت انیمیشن تبلیغاتی زمان و هزینه بیشتری طلب می‌کند. در یک ویدئوی رئال، هزینه بازیگران، موقعیت مکانی و از همه مهمتر هزینه عوامل و تجهیزات فیلمبرداری را باید در نظر گرفت.

✔در موشن گرافیک بعد از اتمام پروژه به راحتی قادر به اعمال تغییرات و به‌روزرسانی خواهید بود، اما در یک ویدیوی رئال، شاید امکان بازسازی مجدد موقعیت مکانی ابتدایی وجود نداشته یا به صرف زمان و هزینه زیادی نیاز داشته باشد. بعد از بازسازی لوکیشن دقیقاً به همان شکل ابتدایی، باید با بازیگران به منظور متقاعد کردنشان برای حضور مجدد در پروژه، وارد مذاکره شوید. به عبارت دیگر، انیمیشن برای اصلاح به زمان کمتری نسبت به یک فیلم تبلیغاتی واقعی نیاز دارد.

✔از نقطه نظر روان‌شناسی نیز می‌توان به مزیت‌های ساخت انیمیشن تبلیغاتی به جای یک ویدئوی رئال نگاه کرد. وجود نکاتی در موشن گرافیک سبب افزایش جذابیت آن شده و بیننده را به خود جلب خواهد کرد. براساس گفته‌های یک روان‌شناس با نام نیکولا دیویس (Nicola Davis)، اگر می‌خواهید کاربران با محتوای شما ارتباط برقرار کنند، انیمیشن یا موشن گرافیک سرمایه‌گذاری ارزشمندی است. کافی است انیمیشن‌های تبلیغاتی قدیمی که سال‌ها پیش دیده‌اید را به خاطر آورده و به ماندگاری آن‌ها در مقایسه با ویدئوهای رئال توجه کنید.

چرا ساخت انیمیشن تبلیغاتی به تیزرهای عادی ارجحیت دارد؟

صنعت تبلیغات به طور پیوسته در حال رنگ عوض کردن است و روز به روز راهکارهای جدیدی معرفی می‌شود. به عنوان نمونه امروز شاهد بهره‌گیری از هوش مصنوعی برای تبلیغات هستیم، به طوری که شرکت‌ها، با پی بردن به علاقه‌های کاربر به وسیله ردیابی فعالیت‌های وی در دنیای وب، محصولاتی که احتمال خریدشان توسط این کاربر بالاتر است را در معرض دیدش قرار می‌دهند.

انیمیشن در مقایسه با این راهکار کمی قدیمی‌تر بوده و براساس ارزیابی‌ها، تأثیرگذاری بسیار بالای آن به اثبات رسیده است. اگر هنوز به نحوه بهبود حضور برند خود در دنیای آنلاین پی نبرده و در یافتن بهترین محتوا به منظور اشتراک‌گذاری، با هدف جذب مشتری، تردید دارید، ساخت انیمیشن تبلیغاتی پاسخ شما است. برای این گفته دلیل داریم.

گیرایی بالا
اگر در پی جذب مخاطب و وادار کردنش به برقراری ارتباط با محتوای تبلیغاتی خود هستید، باید از انیمیشن تبلیغاتی استفاده کنید. دستیابی به این خواسته از طریق متن بسیار دشوار است. عکس کمی کار را راحت‌تر کرده و تیزر تبلیغاتی، مسیر را بسیار هموار می‌کند. همچنان گیرایی یک ویدئوی عادی در مقایسه با انیمیشن تبلیغاتی به مراتب کمتر است. برخلاف تصور، جذب شدن به این دسته محتواها منحصر به کودکان نیست. دلیل رو آوردن به این نوع ویدئوهای تبلیغاتی، اثبات تأثیرگذاری بیشتر آن‌ها روی ذهن بیننده از دیدگاه علم روانشناسی است.
کاهش هزینه
ساخت انیمیشن تبلیغاتی سبب صرفه‌جویی بسیار زیاد در زمان و هزینه خواهد شد. برخلاف تصور عموم، تیزرهای تبلیغاتی عادی منابع بیشتری طلب کرده و به هزینه بالاتری برای ساخت نیاز دارند. به عنوان نمونه یک ویدئوی تبلیغاتی تجاری عادی نیازمند گرد هم آوردن گروهی از افراد است. اگر در برنامه هر یک از آن‌ها خللی وارد شود، کل تیم معطل باقی خواهد ماند. از نیاز به پرداخت دستمزد به تک تک افراد نباید غافل شد. اما کاراکترهای درون انیمیشن‌های تبلیغاتی، از شما هزینه‌ای بابت حضورشان دریافت نمی‌کنند! همچنین می‌توانید به تعداد دلخواه، شخصیت به ویدئو اضافه کنید. نکته بسیار مهم دیگری که هزینه ساخت انیمیشن تبلیغاتی در مقایسه با ویدئوهای تجاری عادی را به شدت کاهش می‌دهد، آسودگی در پیاده‌سازی صحنه‌های خاص است. ایجاد برخی شرایط و صحنه‌ها در دنیای واقعی خطرات خاصی را در پی داشته و به سرمایه‌گذاری زیادی نیاز دارد، اما در دنیای انیمیشن، خبری از این محدودیت‌ها نیست.
ایجاد تصویری پایدار از برند
به وسیله استفاده از کاراکترهای کارتونی به عنوان سفیر برند خود، تصویری به یادماندنی در ذهن بیننده ایجاد خواهید کرد. آن‌ها از این به بعد، همیشه این شخصیت تخیلی را به محصولات یا سرویس‌های شما ارتباط خواهند داد. دلیل این اتفاق، همان گیرایی بالای انیمیشن تبلیغاتی است. هر چه ظاهر و سیما، صدا، حرکات بدن و طرز بیان کاراکتر خاص‌تر باشد، نفوذ بیشتری در ذهن بیننده خواهد شد. پیشنهاد می‌کنیم برای خلق یک کاراکتر، دیوانه‌کننده‌ترین ایده ذهنتان را در نظر بگیرید، چرا که به لطف انیمیشن تبلیغاتی، هر رویایی در فکر شما قابل پیاده‌سازی است. محدوده فکر خود را گسترش داده و از نمونه‌های مشابه (برای الهام‌گیری و نه کپی‌برداری) کمک بگیرید. همانطور که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم، هیچ محدودیتی سد راه افکار شما نشده و قادر به متولد کردن هر کاراکتری هستید.
اثرگذاری بیشتر
براساس جدیدترین تحقیقات Crisp Media، ویدئوهای انیمیشنی در مقایسه با تبلیغات ویدئوی عادی، ۴.۵ برابر اثرگذاری بیشتری روی ذهن بیننده دارند! وقتی محتوای ویدئو در صفحه‌های شخصی یا متعلق به کسب و کارتان در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، ظرفیت جذب مشتری به صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته را دارا است. یکی از دلایل تأثیرگذاری بیشتر، کمک به ایجاد تصویری منحصربه‌فرد در ذهن بیننده است. برای تبلیغات ویروسی، محتواهای انیمیشنی و گرافیکی اثرگذارتر ظاهر می‌شوند. منظور از تبلیغات ویروسی، ترغیب شدن بیننده به اشتراک‌گذاری محتوای تبلیغاتی شما است. به این ترتیب متن، تصویر یا ویدئو همینطور دست به دست چرخیده و به سمع و نظر افراد بیشتری می‌رسد.

ساخت انیمیشن های گرافیکی با گوینده تبلیغاتی و کارتنی برای کودکان در شرکت ایده پردازان جهان پرتو همین امروز اقدام کنید

برای اطلاع از قیمت ها و ثبت سفارش آنلاین کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.